Yükleniyor...

Huzur Mah. Çamlıklar Cad. No:2/2 Sarıyer/İstanbul

0850 885 01 90

info@birlas.com.tr

Triger

Service

Triger

Aracınızdaki motorun zamanlaması sağlamak için kullanılan triger kayışı ve aynı eşdeğer görevi yapan triger zincirinin belirli periyotlarda değişmesi gerekir. Triger zinciri metal yapısından dolayı triger kayışına göre çok daha uzun ömürlü olsa da triger kayışı kadar sessiz çalışmaz.

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı; motorun kamını ve krank milini senkronize bir şekilde döndüren ve her bir silindirin uygun zamanda ateşlemesini sağlayan dâhili bir motor bileşenidir. Kauçuk yapıya sahip olan triger kayışı oldukça sessiz çalışan bir parçadır.

Triger kayışının değişim süresine dair kesin bir şey söylenemeyeceği için marka üreticileri triger kayışı ömrünü 5 ile 7 yıl olarak belirtirler.
Triger kayışının ömrü; periyodik bakımların zamanında yapılması ve kullanıcı sürüş şekli ile doğrudan ilişkilidir.

Triger Zinciri Nedir?

Motor içerisindeki ateşlemenin başarılı olması için motorun uygun miktarda hava ve yakıt karışımına ihtiyacı vardır. Bunun için de motor valflerinin tam ve doğru zamanda açılıp kapanması gerekir.

Valflerin doğru zamanda açılıp kapanabilmesi için krank mili ile eksantrik milinin birlikte aynı hızda dönmesi gerekir. Bu birlikte dönme senkrenizasyonunu sağlayan ise triger zinciridir. Bu sebeple zamanlama zinciri olarak da adlandırılır.

Triger zinciri kullanan araçlar da düzenli motor yağı değişimi çok önemlidir.

Triger kayışının yağlanmaya ihtiyacı yoktur. Belirli bir bakım programı yapılmaz. Ancak triger zinciri aracınızda kullandığınız motor yağı ile yağlanır.

Bu nedenle zamanında yapılmayan periyodik bakımlar ve motordaki motor yağı seviyesinin azlığı triger zincirinin ömrünü azaltır. Aracın motoru az motor yağı ile çalıştığında zaman içerisinde triger zincirinin esnemesine ve kırılmasına neden olur.

Triger zincirinin ömrünü uzatmak için aracın motorunun yağ bakımları zamanında yapılmalıdır. Kaliteli ve doğru viskozite aralığındaki motor yağı kullanılmalıdır. Periyodik bakım esnasında, motorun içerisine konulan motor yağ miktarının doğruluğuna dikkat edilmelidir.

Triger Zinciri İle Triger Kayışının Farkı

Triger kayışı ve triger zinciri arasındaki ana fark yapı malzemesidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi triger zinciri metal parçalardan oluşurken triger kayışı kauçuk malzemeden üretilmektedir.

Triger zinciri oluştuğu metal malzemeler gereği daha ağır, daha güçlü ve daha gürültülüyken triger kayışı ise daha hafif ve daha sessizdir.

Triger zinciri kullanım süresi açısından daha uzun ömürlü bir yapıya sahip olup motorun ömrünü de uzatmaya katkı sağlarken triger kayşı ise belirlenen periyotlarda değişimi gerekir.

Triger zinciri değişimi sinyal verdiği halde ertelenirse kırılabilir. Bu durum çok ciddi tamir masrafları oluşturur. Triger kayış değişimi zamanında gerçekleşmezse aşınma, yıpranma, esneme ve kopma sorunlarına açıktır.

Triger Seti Nerede Değiştirilir ?

Tüm marka ve modeldeki araçların bakım ve onarım hizmetlerini yapan Birlas Garage firmasına aracınızı getirerek triger seti ile ilgili arızalarınıza çözüm bulabilirsiniz.