Yükleniyor...

Huzur Mah. Çamlıklar Cad. No:2/2 Sarıyer/İstanbul

0850 885 01 90

info@birlas.com.tr

Aydınlatma

Birls Garage Aydınlatma

Aydınlatma

Dünden bugüne trafiğe çıkan araç sayısının artışı oldukça yüksek. Bu da daha çok fark etme ve fark edilme ihtiyacını gündeme getiriyor. Araçların hem gündüz hem de gece konforlu ve güvenli bir yolculuk yapabilmeleri için aydınlatma ve ikaz sistemleri kullanılır. Aydınlatma sistemini iç aydınlatma, ön aydınlatma ve son olarak arka aydınlatma sistemi olarak kısımlara ayırabiliriz.

İç Aydınlatma Sistemi

Gece ya da gündüz araç kullanılırken, araç içi sistemlerin görülebilmesi ve kişilerin rahat hareket edebilmeleri için kullanılan sistemlerin tümüne iç aydınlatma diyebiliriz. Bu sistemin içinde birbiriyle bağlantılı çok fazla parça bulunur.

Ön Aydınlatma

Araçlarda ön aydınlatma sistemi aracı kullanan kişinin yola adapte olmasını ve güvenle yolculuk yapmasına katkıda bulunur. Ön aydınlatma yolu aydınlatarak sürücünün olası yol koşullarını görmesini sağlar.

Arka Aydınlatma

Ön aydınlatma sistemi daha çok sürücüye hizmet verirken arka aydınlatma sistemi arkadan gelen diğer sürücülere aracı görmeleri için hizmet verir. Arabanın varlığını göstermek ve nasıl hareket ettiğini diğer yolculara iletmek için bu aydınlatma sistemi kullanılır.

Aydınlatma Bakımı Nasıl Yapılır?

Aydınlatmanızın bakımını belirli aralıklarda yaptırmanız gerekir. Bu süre aracı kullanma yoğunluğunuza göre farklılık gösterir. Ticari bir araç ise üç ayda bir ama yoğun kullanımı olmayan bir araç ise altı ayda bir Aydınlatma bakımına girebilir. Aydınlatma bakımında öncelikle kutup başları kontrol edilir. Oksitlenme varsa onlar temizlenir. Sabitleme aparatı kontrol edilir. Aydınlatma sabit bir şekilde hareket eden aracın içinde durmalıdır. Açık sistemli bir Aydınlatma modeline bakım yapılıyorsa içindeki elektrolit seviyesi kontrol edilir. Eksilme tespit edilirse saf su eklemesi yapılır. Kapalı Aydınlatma sistemlerinde ise voltaj değerine bakılıp doluluk oranı tahmin edilir. Aydınlatma bakımı için Birlas Garage’dan yardım alabilirsiniz.

Araç Aydınlatma Sistemi Parçaları Nedir?

Araç aydınlatma sistemi parçaları içinde iç aydınlatmada; tavan lambaları, okuma ve makyaj lambaları, zemin ve kapı aydınlatma, bagaj lambaları, torpido gözü aydınlatma ve gösterge lambaları bir aracın iç aydınlatma sisteminin içinde bulunur. Ön aydınlatmada; park lambaları, kısa farlar, uzun farlar, sinyal lambaları ve sis lambaları bulunur. Arka aydınlatmada; arka park lambaları, stop lambaları, arka sis lambaları, arka sinyal lambaları ve geri vites lambaları vardır.

Araç Aydınlatma Sistemi Neden Arızalanır?

Araç aydınlatma sistemleri üç farklı alanda inceleniyor. Her alanın kendi içinde birbirine bağlı bir planlaması bulunuyor. Bu sebeple herhangi bir parçasında arıza oluştuğunda sistemin geneli bu olumsuzluktan etkilenebilir. Akü sistemine bağlı çalışan aydınlatma ve ikaz sistemi bu kaynağa bağlı arıza gösterebileceği gibi lambaların kendisinde de sorun olabilir. Sorunun tespiti için aracınızı servise götürmeniz gerekir.

Aydınlatma Sistemi Arızaları Nerede Yaptırılır ?

Her marka ve model arabanın bakım sürecini yöneten Birlas Garage’ firmasına araç aydınlatma arızası ya da bakımı içinde gelip destek alabilirsiniz.