Yükleniyor...

Huzur Mah. Çamlıklar Cad. No:2/2 Sarıyer/İstanbul

0850 885 01 90

info@birlas.com.tr

Fren

Service

Fren

Fren bir aracın seyir halinden durağan hale geçmesini sağlayan bir sistemdir. Yani kısaca aracın durmasını sağlayan parçasıdır. Frenin araçla olan tüm bağlantıları ise fren sistemi olarak isimlendirilebilir. Bir aracın fren sistemi zayıf olmaması gerekir. Her aracın fren sistemi yapısına özel düşünülerek tasarlanır.

Fren Ne İşe Yarar?

Fren bir aracın güvenlik sisteminin en önemli kısmıdır denilebilir. Seyir halindeki bir aracın hızını ayarlama, durdurma ve sabitle için fren sistemi kullanılır. Aracı kullanan kişi fren sistemini yönetmek için ayağının altında bulunan fren pedalını kullanır.

Fren Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Fren sistemleri araçların modellerine göre farklılık gösteriyor. Her aracın fren gücü ve dengesi boyutuna ya da sahip olduğu özelliklere göre değişir. Hidrolik, havalı, ABS, ASR, ESP, EBD, BAS, manyetik, MSR, yokuş kalkış destek ve EPB fren çeşitleri olarak sıralanabilir.

Fren Sistemi Neden Arızalanır?

Bir aracın en önemli güvenlik sistemi olan frenlerin arızalanması oldukça büyük sorunlara sebep olabilir. Frene çok sert basmadan araç yavaşlamıyor ya da durmuyorsa, frenler yeterince yere tutunmuyorsa ve en istenmeyeni bastığınız halde çalışmıyorsa fren sisteminizde arıza var demektir. Bu durumda vakit kaybetmeden aracınızı servise götürmeniz gerekir.

Fren Sistemi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Rutinde yani sürekli kullandığınız aracın fren sisteminde sorun olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Lakin araca yabancıysanız anlamanız daha uzun sürebilir. Fren pedalında fazla boşluk hissi varsa, frene basınca aniden tutuyorsa, frene basınca araç sağa sola savruluyorsa yani dengesi kayboluyorsa, fren basılı kalıyorsa ve fren hava yapıyorsa bir arıza olduğu aşikâr diyebiliriz.

Fren Sistemi Nasıl Tamir Edilir?

Fren sisteminin tamiri için öncelikle arızanın doğru tespit edilmesi gerekir. Arıza sistemin ne noktasında olduğu belirlendikten sonra o kısım tamir edilebilir, parça değişimine gidilebilir ya da basit bir dokunuşla ayarlaması yapılabilir. Tüm marka ve modeldeki araçların bakım ve onarım hizmetlerini yapan Birlas Garage firmasına aracınızı getirerek aracınızın fren sistemi arızalarınıza çözüm bulabilirsiniz.