Yükleniyor...

Huzur Mah. Çamlıklar Cad. No:2/2 Sarıyer/İstanbul

0850 885 01 90

info@birlas.com.tr

Debriyaj

Service

Debriyaj

Manuel araçlarda vites ve motor arasındaki etkileşimi yöneten aracıya debriyaj denilir. Otomatik araçlarda daha pratik hareketleri öğrenmek oldukça basitken manuel araçlarda vites değiştirme daha karmaşık bir durummuş gibi gelebilir. Bu sebeple günümüzde otomatik araç manuel araçlara göre daha çok tercih edilir. Bazı otomobiller de otomatik kullanma talimatları bulunurken bazı araçlarda tüm yönetim manuel gerçekleşir. Manuel yani sizin kontrol ettiğiniz araç sistemlerinde debriyaj kullanımı öğrenilmesi gerekir.

Debriyaj Nasıl Çalışır?

Debriyaj sistemi sürtünme kuvvetinin prensibinden faydalanarak hizmet sunar. Debriyaj sistemi içinde debriyaj balatası, bilye ve baskı parçaları vardır. Aracın kontağını çevirdiğinizde baskı ve balata da harekete geçer. Bilye ise baskı ve balata arasında görev yapar. Bu sistem araçlarda bulunan debriyaj pedalının kullanımıyla tetikleniyor. Aracı kullanan kişi pedala basıyor sistem çalışıyor ve vites kolunun dişlileri rahatlıkla hareket edebiliyor. Vites ayarı bittiğinde ise kişi vites pedalından ayağını çekiyor. Tüm yolculuktaki hız ayarı bu şekilde gerçekleştiriliyor.

Debriyaj Ne İşe Yarar?

Araba kullanırken hız ayarı yapmak en önemli eylemler arasında yer alır. Yokuş çıkarken, yokuş inerken, virajlı bir yolda ilerlerken vs. gibi durumlarda farklı hızlara ve güçlere ihtiyaç duyabiliriz. Tüm bu değişimler sırasında araç dengesini debriyaj sistemi koruyor diyebiliriz. Aracı hızlandırmak ya da yavaşlatmak istediğinizde vitesi ayarlayarak motora bilgi gönderebilirsiniz.

Debriyaj Sistemi Nerede Tamir Edilir

Tüm marka ve modeldeki araçların bakım ve onarım hizmetlerini yapan Birlas Garage firmasına aracınızı getirerek debriyaj sisteminiz ile ilgili arızalarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Debriyaj Sistemi Arızaları Nerede Yaptırılır ?

Her marka ve model arabanın bakım sürecini yöneten Birlas Garage’ firmasına araç Debriyaj arızası ya da bakımı içinde gelip destek alabilirsiniz.