Yükleniyor...

Huzur Mah. Çamlıklar Cad. No:2/2 Sarıyer/İstanbul

0850 885 01 90

info@birlas.com.tr

Periyodik Bakım

Service

Periyodik Bakım

Otomobiller dünden bugüne büyük bir evrim geçirdi diyebiliriz. Otomobil fikrinin ilk ortaya çıkışından günümüze gelişi güzel bir hikaye gibi. İlk motor deneyimi ise buhar enerjisiyle çalışan bir sisteme sahipti. Günümüzde ise oldukça akıllı, konforlu ve güvenli araçlara dönüştüler. Araç kullanırken bazen tek bazen ailemizle bazen de arkadaşlarımızla birlikte oluruz. Herkesin canı aracı kullanan kişiye emanet olur. Hatta trafikte bulunan diğer araçların da… Bu sebeple trafik kurallarına uymak, dikkatli olmak ve kullandığınız aracın gerekli yani periyodik bakımlarının yapılması gerekir.

Periyodik Bakım Nedir?

Periyodik bakım, araçların kilometre ve zamana bağlı olarak düzenli bakıma girmesi anlamına gelir. Bu bakımda arabanın konforunu ve güvenliğini sağlayan bütün parçalar kontrol edilir. Değişimi gereken parçalar değiştirilir ya da bakımı yapılarak süreç tamamlanır.

Periyodik Bakım Neden Yapılmalıdır?

Otomobilinizin kanuni düzenlemelere uygun çalışması ve yolculuk güvenliği için kullanılan arabanın üreticisinin planladığı zamanlarda periyodik bakım yaptırılması gerekir.

Aracı ilk satın aldığınız dönemde aldığınız sürüş keyfi ve konforunu muhafaza etmesi ve bulunduğu şartlar içinde en ideal halde çalışması periyodik bakım süreçlerini düzenli takip ettiğiniz sürece mümkündür.

Bu bakımlar sürecinde fark etmediğiniz küçük arızalar giderilir. Böylelikle daha büyük bir arızanın önüne geçilmiş olur.

Otomobilinizin ömrü uzar ve yakıt ekonomisi açısından iyi bir performans sağlar.

Periyodik Bakım Neleri Kapsar?

Aracınızın periyodik bakım zamanı gelmişse zaman geçirmeden bakıma götürmeniz önemlidir. Çünkü bu bakımda aracınızın hayati parçalarından konforunuzu sağlayan tüm parçalara kadar tek tek kontrolleri yapılır ve size güvenli bir sürüş deneyiminize devam etmeniz için aracınız teslim edilir. Periyodik bakım aracın tüm parçalarını kapsar.

Periyodik Bakımda Hangi Parçalar Kontrol Edilir?

Periyodik bakımda; motor, triger kayışı,V kayışı, motor yağı, motor filtresi, yakıt filtresi, hava filtresi, klima polen filtresi, araç sıvıları, fren sistemi, ön takımlar ve far-aydınlatma sisteminin kontrolleri ve gerekli değişimleri yapılır.

Periyodik Bakım Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Her otomobilin kendi üreticisinin bakım programı bulunur. Bu plana uygun hareket etmek sürüş güvenliği, ekonomisi ve konforu için önemlidir. Aracın marka ve modeline göre değişen bu zaman çizelgesi sıfır olup olmaması ve aldığı kilometreye göre de değişiklik gösterir.

Sıfır araçların periyodik bakımı 10 bin km ile 20 bin km arasında periyodik bakım yapılır. Aracın dizel olması durumunda yine bu kilometre aralıkları geçerlidir. Günümüzde sıkça adından söz ettiren hibrit (melez) araçlar ise 15 bin km dolduğunda bakımının yapılması gerekir.

Kilometreler aracı kullanma sıklığınıza göre ilerler. Bu sebeple aracın bakım zamanına gelmesi kişiden kişiye değişebilir. Ortalama bu zamanlar 1 (bir) seneyi bulabilir.

Periyodik Bakımda Nerede Yaptırılır?

Tüm marka ve modeldeki araçların bakım ve onarım hizmetlerini yapan Birlas Garage firmasına aracınızı getirerek periyodik bakım hizmetinden yararlanabilirsiniz.