Yükleniyor...

Huzur Mah. Çamlıklar Cad. No:2/2 Sarıyer/İstanbul

0850 885 01 90

info@birlas.com.tr

Akü

Service

Akü

Kurşun asit, nikel demir, nikel metal hidrür, nikel kadmiyum ve lityum-ıyon gibi birleşenler aküyü meydana getirir.

Akü Nerelerde Kullanılır?

Araçlarda çalıştırma, aydınlatma, ateşleme ve ana amacı olan araç motorunu çalıştırmak için akü kullanılır. Birçok alanda akü kullanılırken arabalarda kurşun-asit akü çeşidi kullanılır.

Akü Nerelerde Kullanılır?

Akü metal cinslerine göre çeşitlere ayrılır. Kurşun-asit aküler en yaygın kullanılan akü çeşididir. Kendi içlerinde kuru ve sulu olarak ikiye ayrılır. Sulu aküler de kendi içinde farklılıklar barındırır. Starter veya SLI diye isimlendirilen tipte aküler arabalar için kullanılır. Araba için kullanılan aküler de kendi içinde tam kapalı ve buşonları açılabilen olarak iki sınıfta değerlendirilir. Açık ya da kapalı olması dışında iki akü de birbirinin aynısıdır.

Akü Lambası Neden Yanar?

Arabanızın kontağını çevirdikten bir süre sonra hala akü ışığı yanıyorsa akünüzde bir arıza olduğunu düşünebilirsiniz. Burada sorun akünün arabayla olan bağlantılarında ya da kendisinde sorun oluşmuş olabilir diyebiliriz. Kontağı çevirdiğinizde araba çalışmıyorsa yine sorun aküde olabilir. Araçlarda bir de V kayışı bulunur ve bu koptuğunda ya da gevşediğinde de akü ışığı yanabilir. Bu haldeyken aracı kullanmanız ya da trafiğe çıkmanız önerilmez

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Akünüzün bakımını belirli aralıklarda yaptırmanız gerekir. Bu süre aracı kullanma yoğunluğunuza göre farklılık gösterir. Ticari bir araç ise üç ayda bir ama yoğun kullanımı olmayan bir araç ise altı ayda bir akü bakımına girebilir. Akü bakımında öncelikle kutup başları kontrol edilir. Oksitlenme varsa onlar temizlenir. Sabitleme aparatı kontrol edilir. Akü sabit bir şekilde hareket eden aracın içinde durmalıdır. Açık sistemli bir akü modeline bakım yapılıyorsa içindeki elektrolit seviyesi kontrol edilir. Eksilme tespit edilirse saf su eklemesi yapılır. Kapalı akü sistemlerinde ise voltaj değerine bakılıp doluluk oranı tahmin edilir. Akü bakımı için Birlas Garage’dan yardım alabilirsiniz.

Akü İşlemleri Nerede Yapılır?

Tüm marka ve modeldeki araçların bakım ve onarım hizmetlerini yapan Birlas Garage firmasına aracınızı getirerek akünüz ile ilgili arızalarınıza çözüm bulabilirsiniz.