Yükleniyor...

Huzur Mah. Çamlıklar Cad. No:2/2 Sarıyer/İstanbul

0850 885 01 90

info@birlas.com.tr

Kaporta Boya

Birlas Garage Kaporta Boya

Kaporta Boya

Otomobiller için binlerce parçanın bir araya getirilmesinden meydana gelen mühendislik çalışmasının sonucudur diyebiliriz. Eski arabalar daha hantal ve daha ağırken günümüzde teknolojinin gelişmesiyle daha hızlı ve hafif arabalar yapılıyor. Otomobillerin hafiflemesindeki en büyük etken ise metal teknolojisinin gelişmesiyle bağlantılıdır. İşte bu gelişme tam olarak kaporta dediğimiz, arabaların dışını kaplayan metal bölümü olumlu yönde etkiledi diyebiliriz. Arabayı olumsuz dış faktörlerden koruyabilmek için kullanılan kaporta boyalı bir şekilde kullanıcına teslim edilir. İşte tam olarak burada araba satın alırken bizi cezbeden konulardan bir tanesi ortaya çıkar, rengi! Herhangi bir sebepten kaportanın rengi bozulursa ya da kendinde bir hasar oluşursa kaporta boyası yapılabilir.

Kaporta Boya Neden Yapılır ?

Oldukça yüksek teknik bilgi gerektiren kaporta boyası işlemi; aracın üzerinde paslanma, çizilme, çürüme, kaza sonucu başka aracın renk transfer etmesi ve kaza sonrası kaporta boyası yapılabilir. Arabanın orijinal halini bozmadan ve genele uygun bir şekilde küçük bir alan, daha geniş bir alan bazen de tamamen kaporta boyası yapılabilir. Aracını modifiye eden kişiler de rengini tamamen değiştirmek için kaporta boyası yaptırtabilir.

Kaporta Boya Nasıl Yapılır?

Kaporta boyası yapılacak araç öncelikle temizlenir. Araç pas, çürük ya da çizik için kaporta boyasına giriyorsa öncelikle bu hasarlar onarılır. Daha sonra astar ve macun işlemi uygulanır. Macun işleminden sonra ince bir zımpara çekilir. Burada macunun ilk sürüldüğü yerden başlanarak uygulama gerçekleştirilir. Son olarak boyama işlemi gerçekleştirilerek süreç tamamlanır. Boyanın kuruması için herhangi bir uygulama yapılmaz. Kendiliğinden kurumaya bırakılır. Sıfır zımpara denilen sulu zımparalama yapılarak yerinden çıkarılan parçalar geri takılır. Burada önemli olan araca bakıldığında boyandığı çıplak gözle belli olmamasıdır. Özellikle belli bir parçaya işlem uygulanmışsa o parçanın aracın diğer parçalarından farklı durmaması estetik açıdan önemlidir. Tüm işlemler tamamlandığında araç hazırlanarak sahibine teslim edilir.
Kaportada herhangi bir sorun olmasa da koruma amaçlı cila işlemi yaptırılabilir.

Kaporta Boyası İşlemi Nerede Yaptırılır?

Kaportanın boyanması oldukça uzmanlık ve titizlik gerektiren bir işlemdir. Bu işlemde uygulanması gereken bir sıra vardır ve doğru yönetilmesi gerekir. Öncelikle araca nasıl bir onarım uygulanacağı doğru tespit edilmelidir. Yapılan işlemlerin kaliteli olması aracın korunması için oldukça önemlidir. Tüm marka ve modeldeki araçların bakım ve onarım hizmetlerini yapan Birlas Garage firmasına aracınızı getirerek kaporta boya işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.