Birlas Garage - Anasayfa

Aktarma Organları Arıza Tespiti ve Onarımı

Aktarma Organları Arıza Tespiti ve Onarımıİşlevsel elektronik arıza tespit cihazları ile aracınız kontrol edildikten sonra elde edilen arıza koduna göre aktarma organları arıza tespiti ve onarımı gerçekleştirilebilir. Aracın motorunun ürettiği dinamik enerjinin lastiklere kadar aktaran tüm bileşenler Birlas Garage güvencesi ile alabileceğiniz hizmeti kapsar.

Aktarma organlarının sorunsuz bir şekilde çalışması aracın sürüşe devam edebilmesi açısından önemlidir. Aktarma organların motorun ürettiği gücü tekerlek kısımlarına aktarır. Güç aktarma organlarının temel özelliklerini yerine getirebilmesi için zaman zaman arıza tespitinin gerçekleştirilmesi ve onarılması gerekebilir. Bu tür durumlarda profesyonel destek alınması gerektiğini asla unutmamalısınız.

Aracın ilk harekete geçişini sağlamak, tork ve hız dönüşümlerini gerçekleştirmek, dönüşlerde tekerlekler arasındaki hız farklılıklarını düzenlemek gibi aktarma organı özellikleri vardır. Arkadan dişli olan otomobillerde vites kutusu çıkış hareketlerini diferansiyele ileten şaft arızalanabilir. Şaft, otomobilin değişen yol ve yük şartlarında vites kutusu ile diferansiyel arasındaki değişen mesafedeki hareket geçişlerini sağlar.

Esnek kaplin hareket geçişlerindeki vibrasyonların yok olmasını sağlar. Eğer bu durum gerçekleşmezse araçta ciddi sıkıntılar meydana gelebilir. Mil dönerken hareket ileten elemanlar için özellikle balansın dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Diferansiyel bir mille iki ayrı mile birden hareket edebilecek özelliklere sahiptir. Millere eşit döndürme momenti iletebilen dişliler sistemi olarak nitelendirilir.

Güç aktarma organları arasında aks de yer alır. Çelik mil yardımıyla diferansiyelden gelen dönme hareketlerini tekerleklere aktaran aks, hareketi iletmesinin yanı sıra araç içerisindeki yolcuların ağırlığının taşınmasını destekler. Viraj giriş ve çıkışlarında güvenliği ve konforu sağlayabilen bu parçaların bakımları ve onarımları da yapılmalıdır. Aks körükleri aksın iç ve dış kısımlarında yer alır. Çevreden gelen yabancı maddelerin rulmana girmesini engellemek gibi görevleri vardır.

Araçlarda ön aks ve arka aks ayrı olarak yer alır. Araç sınıfların ve gereksinimlerine göre gerekli müdahalelerin yapılması gerekebilir. Birlas Garage profesyonel ekibi ile araç aktarma organlarının arıza tespitini ve onarımını üstlenir. Böylelikle aracınızın aktarma organlarında meydana gelebilecek sorunlar şeffaf bir şekilde çözüme kavuşur. Sizler de aktarma organlarındaki sorunlar için Birlas Garage’ı tercih edebilirsiniz.